Allied Components International PCXA402-1R5M
Part No.:
PCXA402-1R5M
Manufacturer:
Allied Components International
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
PCXA402-1R5M.pdf
Description:
1.5uH 20% Shielded High Current
Shipping
PCXA402-1R5M Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
7.6 A
Current - Saturation (Isat):
7.4A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
23.5mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max):
0.083" (2.10mm)