Bourns Inc. PCW1J-B24-BAB103L
Part No.:
PCW1J-B24-BAB103L
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
PCW1J-B24-BAB103L.pdf
Description:
POT 10K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR
Shipping
PCW1J-B24-BAB103L Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
PC-Slimline
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Resistance (Ohms):
10k
Tolerance:
±20%
Power (Watts):
0.75W, 3/4W
Built in Switch:
None
Number of Turns:
1.0
Features:
Taper:
Linear
Number of Gangs:
1
Adjustment Type:
Top Adjustment
Temperature Coefficient:
±1000ppm/°C
Rotation:
300°
Resistive Material:
Conductive Plastic
Termination Style:
PC Pins
Actuator Type:
Slotted
Actuator Length:
0.750" (19.05mm)
Actuator Diameter:
0.250" (6.35mm)