Nemco PCT6.8/35CM
Part No.:
PCT6.8/35CM
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
PCT6.8/35CM.pdf
Description:
CAP TANT 6.8UF 20% 35V 2312
Shipping
PCT6.8/35CM Specifications
Capacitance:
6.8 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.8Ohm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.102" (2.60mm)