Nemco PCT68/16HK
Part No.:
PCT68/16HK
Manufacturer:
Nemco
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
PCT68/16HK.pdf
Description:
CAP TANT 68UF 10% 16V 2917
Shipping
PCT68/16HK Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nemco
Series:
PCT
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
68 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.161" (4.10mm)