Nemco PCT3.3/25CM
Part No.:
PCT3.3/25CM
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
PCT3.3/25CM.pdf
Description:
CAP TANT 3.3UF 20% 25V 2312
Shipping
PCT3.3/25CM Specifications
Capacitance:
3.3 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
2.8Ohm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.102" (2.60mm)