Visual Communications Company - VCC PCT200-BG-BR
Part No.:
PCT200-BG-BR
Manufacturer:
Visual Communications Company - VCC
Category:
Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs
Package:
Datasheet:
PCT200-BG-BR.pdf
Description:
LED CBI 5MM BI-LVL GRN/RED RA
Shipping
PCT200-BG-BR Specifications
Manufacturer:
Series:
PCT200
Product Status:
Obsolete
Color:
Green, Red
Wavelength - Peak:
565nm, 635nm
Configuration:
2 High
Current:
20mA Green, 20mA Red
Millicandela Rating:
10mcd Green, 14mcd Red
Viewing Angle:
60°
Lens Type:
Diffused
Lens Style:
Round with Domed Top
Lens Size:
5mm, T-1 3/4