Nemco PCT15/50HK
Part No.:
PCT15/50HK
Manufacturer:
Nemco
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
PCT15/50HK.pdf
Description:
CAP TANT 15UF 10% 50V 2917
Shipping
PCT15/50HK Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nemco
Series:
PCT
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
600mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.161" (4.10mm)