Allied Components International PCSV80-220M-RC
Part No.:
PCSV80-220M-RC
Datasheet:
PCSV80-220M-RC.pdf
Description:
FIXED IND 22UH 2.6A 80 MOHM SMD
Shipping
PCSV80-220M-RC Specifications
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
22 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.6 A
Current - Saturation (Isat):
2.8A
DC Resistance (DCR):
80mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.165" (4.20mm)