Allied Components International PCSV65-150M-RC
Part No.:
PCSV65-150M-RC
Manufacturer:
Allied Components International
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
PCSV65-150M-RC.pdf
Description:
FIXED IND 15UH 2.2A 6 MOHM SMD
Shipping
PCSV65-150M-RC Specifications
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
Nonstandard
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.2 A
Current - Saturation (Isat):
3.4A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
6mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)