Allied Components International PCSN5D33-680M-RC
Part No.:
PCSN5D33-680M-RC
Manufacturer:
Allied Components International
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
PCSN5D33-680M-RC.pdf
Description:
68UH +/_20% SMD INDUCTOR
Shipping
PCSN5D33-680M-RC Specifications
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
Nonstandard
Type:
Material - Core:
Inductance:
68 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
750 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
380mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.138" (3.50mm)