Allied Components International PCSDR127-221M-RC
Part No.:
PCSDR127-221M-RC
Datasheet:
PCSDR127-221M-RC.pdf
Description:
220uH +/-20% Power Chip Inductor
Shipping
PCSDR127-221M-RC Specifications
Inductance:
220 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.289 A
Current - Saturation (Isat):
2.43A
DC Resistance (DCR):
451.2mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)