Allied Components International PCSDR125-470M-RC
Part No.:
PCSDR125-470M-RC
Datasheet:
PCSDR125-470M-RC.pdf
Description:
47UH +/-20% SMD INDUCTOR
Shipping
PCSDR125-470M-RC Specifications
Inductance:
47 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.714 A
Current - Saturation (Isat):
3.23A
DC Resistance (DCR):
88.8mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.484" L x 0.484" W (12.30mm x 12.30mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)