Allied Components International PCS125-101M-RC
Part No.:
PCS125-101M-RC
Datasheet:
PCS125-101M-RC.pdf
Description:
100UH +/-20% SMD INDUCTOR
Shipping
PCS125-101M-RC Specifications
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.3 A
DC Resistance (DCR):
160mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)