Allied Components International PCS104-680M-RC
Part No.:
PCS104-680M-RC
Datasheet:
PCS104-680M-RC.pdf
Description:
68UH 20% PWR CHIP SHIELDED IND.
Shipping
PCS104-680M-RC Specifications
Inductance:
68 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.5 A
DC Resistance (DCR):
213mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)