Allied Components International PCS104-100M-RC
Part No.:
PCS104-100M-RC
Manufacturer:
Allied Components International
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
PCS104-100M-RC.pdf
Description:
10H 20% POWER CHIP INDUCTOR
Shipping
PCS104-100M-RC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4.4 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
35mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)