ZEUS Battery Products PCPL80-12HR
Part No.:
PCPL80-12HR
Manufacturer:
ZEUS Battery Products
Category:
Batteries Rechargeable (Secondary)
Package:
Datasheet:
PCPL80-12HR.pdf
Description:
BATTERY SLA 12V 80AH 12V
Shipping
PCPL80-12HR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ZEUS Battery Products
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Battery Chemistry:
Sealed Lead Acid (SLA)
Battery Cell Size:
12V
Voltage - Rated:
12 V
Capacity:
80Ah
Size / Dimension:
10.24" L x 6.61" W x 8.19" H (260.1mm x 167.9mm x 208.0mm)