ZEUS Battery Products PCPL100-12HR
Part No.:
PCPL100-12HR
Manufacturer:
ZEUS Battery Products
Category:
Batteries Rechargeable (Secondary)
Package:
Datasheet:
PCPL100-12HR.pdf
Description:
BATTERY SLA 12V 100AH 12V
Shipping
PCPL100-12HR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ZEUS Battery Products
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Battery Chemistry:
Sealed Lead Acid (SLA)
Battery Cell Size:
12V
Voltage - Rated:
12 V
Capacity:
100Ah
Size / Dimension:
13.42" L x 6.69" W x 8.39" H (340.9mm x 169.9mm x 213.1mm)