Hirose Electric Co Ltd PCN12EA-16P-2.54DS(71)
Part No.:
PCN12EA-16P-2.54DS(71)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Category:
DIN 41612
Package:
Datasheet:
PCN12EA-16P-2.54DS(71).pdf
Description:
CONN DIN HDR 16POS PCB RA GOLD
Shipping
PCN12EA-16P-2.54DS(71) Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Series:
PCN12
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Type:
Header, Male Pins
Number of Positions:
16
Number of Positions Loaded:
All
Pitch:
0.100" (2.54mm)