Hirose Electric Co Ltd PCN12A-28P-2.54DS(71)
Part No.:
PCN12A-28P-2.54DS(71)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Category:
DIN 41612
Package:
Datasheet:
PCN12A-28P-2.54DS(71).pdf
Description:
CONN DIN HDR 28POS PCB RA GOLD
Shipping
PCN12A-28P-2.54DS(71) Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Series:
PCN12
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Connector Type:
Header, Male Pins
Number of Positions:
28
Number of Positions Loaded:
All
Pitch:
0.100" (2.54mm)