ZEUS Battery Products PCLFP8-12.8SP F2
Part No.:
PCLFP8-12.8SP F2
Datasheet:
PCLFP8-12.8SP F2.pdf
Description:
BATTERY LITHIUM 12.8V 8AH
Shipping
PCLFP8-12.8SP F2 Specifications
Packaging:
Bulk
Voltage - Rated:
12.8 V
Capacity:
8Ah
Size / Dimension:
5.94" L x 2.56" W x 3.58" H (150.9mm x 65.0mm x 90.9mm)
Termination Style:
Spade, .187" and .250" (4.7mm and 6.3mm)