ZEUS Battery Products PCLFP100-12.8SP
Part No.:
PCLFP100-12.8SP
Manufacturer:
ZEUS Battery Products
Category:
Batteries Rechargeable (Secondary)
Package:
Datasheet:
PCLFP100-12.8SP.pdf
Description:
12.8V 100AH LIFEPO4
Shipping
PCLFP100-12.8SP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ZEUS Battery Products
Series:
Packaging:
Case
Product Status:
Active
Battery Chemistry:
Lithium Iron Phosphate
Battery Cell Size:
12V
Voltage - Rated:
12.8 V
Capacity:
100Ah
Size / Dimension:
12.99" L x 6.81" W x 8.50" H (329.9mm x 173.0mm x 215.9mm)