Visual Communications Company - VCC PCL2224V500B
Part No.:
PCL2224V500B
Manufacturer:
Visual Communications Company - VCC
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
PCL2224V500B.pdf
Description:
PMI RND 22MM LED 24V SCREW BLOCK
Shipping
PCL2224V500B Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
PCL22
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
LED
Lamp Color:
Green
Lens Color:
Green
Lens Transparency:
Diffused
Ratings:
AC/DC
Voltage:
24V
Current:
50mA
Panel Cutout Shape:
Round
Panel Cutout Dimensions:
0.88" (22.30mm)
Lens Size:
29.50mm Dia