Allied Components International PCIT40-6R8M-RC
Part No.:
PCIT40-6R8M-RC
Datasheet:
PCIT40-6R8M-RC.pdf
Description:
6.8uH +/-20% Power Chip Inductor
Shipping
PCIT40-6R8M-RC Specifications
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.5 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
50mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
40MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.510" L x 0.370" W (12.95mm x 9.40mm)
Height - Seated (Max):
0.200" (5.08mm)