Allied Components International PCIS60-331M-RC
Part No.:
PCIS60-331M-RC
Datasheet:
PCIS60-331M-RC.pdf
Description:
330uH +/-20% Power Chip Inductor
Shipping
PCIS60-331M-RC Specifications
Inductance:
330 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
860 mA
Current - Saturation (Isat):
860mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
780mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
3MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.730" L x 0.600" W (18.54mm x 15.24mm)
Height - Seated (Max):
0.300" (7.62mm)