Samtec Inc. PCIE-064-02-F-D-RA
Part No.:
PCIE-064-02-F-D-RA
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Edgeboard Connectors
Package:
Datasheet:
PCIE-064-02-F-D-RA.pdf
Description:
CONN PCI EXP FMALE 64POS 0.039
Shipping
PCIE-064-02-F-D-RA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
PCI Express® (PCIe)
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Card Type:
PCI Express™
Gender:
Female
Number of Positions/Bay/Row:
Number of Positions:
64
Card Thickness:
0.062" (1.57mm)
Number of Rows:
2
Pitch:
0.039" (1.00mm)
Read Out:
Dual
Features:
Board Guide
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Termination:
Solder, Staggered
Contact Material:
Phosphor Bronze
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
3.00µin (0.076µm)
Contact Type:
Color:
Black
Flange Feature:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C