Allied Components International PCI50-681M-RC
Part No.:
PCI50-681M-RC
Manufacturer:
Allied Components International
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
PCI50-681M-RC.pdf
Description:
680uH +/-20% Power Chip Inductor
Shipping
PCI50-681M-RC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
680 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
200 mA
Current - Saturation (Isat):
1A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
1.2Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
2MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.510" L x 0.370" W (12.95mm x 9.40mm)
Height - Seated (Max):
0.450" (11.43mm)