Allied Components International PCHC128H-221M
Part No.:
PCHC128H-221M
Manufacturer:
Allied Components International
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
PCHC128H-221M.pdf
Description:
220UH 20% SMD SHIELDED HI-CURR.
Shipping
PCHC128H-221M Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
220 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.36 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
376mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)