Allied Components International PCHC1265HP-101M
Part No.:
PCHC1265HP-101M
Manufacturer:
Allied Components International
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
PCHC1265HP-101M.pdf
Description:
100H 20% POWER CHOKE HIGH CURREN
Shipping
PCHC1265HP-101M Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4.2 A
Current - Saturation (Isat):
5.5A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
165mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.531" L x 0.492" W (13.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.256" (6.50mm)