onsemi PCGA300T65DF8M1
Part No.:
PCGA300T65DF8M1
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single IGBTs
Package:
Die
Datasheet:
PCGA300T65DF8M1.pdf
Description:
IGBT 650 V, 300 A FIELD STOP TRE
Shipping
PCGA300T65DF8M1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
Die
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
300 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
900 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.55V @ 15V, 100A
Power - Max:
Switching Energy:
Input Type:
Standard
Gate Charge:
307 nC
Td (on/off) @ 25°C:
167ns/298ns
Test Condition:
300V, 300A, 15Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)