Allied Components International PCFV52-4R7M-RC
Part No.:
PCFV52-4R7M-RC
Manufacturer:
Allied Components International
Category:
Fixed Inductors
Package:
2020 (5050 Metric)
Datasheet:
PCFV52-4R7M-RC.pdf
Description:
4.7uH +/-20% SMD Power Chip Ind
Shipping
PCFV52-4R7M-RC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
2020 (5050 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.98 A
Current - Saturation (Isat):
2.43A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
60mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
2020
Size / Dimension:
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.087" (2.20mm)