MEAN WELL USA Inc. PCD-16-350A
Part No.:
PCD-16-350A
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
PCD-16-350A.pdf
Description:
LED DRVR CC AC/DC 24-48V 350MA
Shipping
PCD-16-350A Specifications
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
PCD-16 (16W)
Active
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Current
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
90VAC
Voltage - Input (Max):
135VAC
Voltage - Output:
24 ~ 48V
Current - Output (Max):
350mA
Power (Watts):
17 W
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Dimming:
Triac
Features:
OTP, SCP
Ratings:
IP42
Operating Temperature:
-30°C ~ 60°C
Efficiency:
82%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
3.31" L x 2.24" W x 1.16" H (84.0mm x 57.0mm x 29.5mm)