TE Connectivity AMP Connectors PCB1B10A
Part No.:
PCB1B10A
Manufacturer:
TE Connectivity AMP Connectors
Category:
Terminal Block Adapters
Package:
Datasheet:
PCB1B10A.pdf
Description:
CONN TERM BLK CARD EDGE 10POS
Shipping
PCB1B10A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TE Connectivity AMP Connectors
Series:
PCB1B, Buchanan
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Convert From (Adapter End):
Terminal Blocks, Screw Connection, 10 Pos, 2 Rows
Convert To (Adapter End):
Card Edge Connector, 10 Pos
Mounting Type:
Board Mounted
Wire Gauge:
14 AWG