TDK Corporation PCA11/5ER-U10S002
Part No.:
PCA11/5ER-U10S002
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Switching Converter, SMPS Transformers
Package:
Datasheet:
PCA11/5ER-U10S002.pdf
Description:
XFMR CAP CHAR CON DC/DC 3.8UH SM
Shipping
PCA11/5ER-U10S002 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
PCA11/5ER
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Type:
Configurable (For DC/DC)
Applications:
Capacitor Charger
Intended Chipset:
Chipset Manufacturer:
Voltage - Primary:
Voltage - Auxiliary:
Voltage - Isolation:
500Vrms
Inductance @ Frequency:
Parallel 3.8µH @ 10kHz, Series 136µH @ 10kHz
Frequency:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.535" L x 0.362" W (13.60mm x 9.20mm)
Height - Seated (Max):
0.256" (6.50mm)
Footprint:
0.535" L x 0.512" W (13.60mm x 13.00mm)