Picker Components PC793-1A-C2-12S-RN-X
Part No.:
PC793-1A-C2-12S-RN-X
Datasheet:
PC793-1A-C2-12S-RN-X.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 70A 12V
Shipping
PC793-1A-C2-12S-RN-X Specifications
Coil Current:
150 mA
Coil Voltage:
12VDC
Switching Voltage:
120VDC - Max
Must Operate Voltage:
7.8 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Features:
Resistor, Sealed - Fully
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C