Picker Components PC793-1A-C1-12S-N-X
Part No.:
PC793-1A-C1-12S-N-X
Manufacturer:
Picker Components
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
PC793-1A-C1-12S-N-X.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 70A 12V
Shipping
PC793-1A-C1-12S-N-X Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Picker Components
Series:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
133 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
Switching Voltage:
120VDC - Max
Must Operate Voltage:
7.8 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Operate Time:
10 ms
Release Time:
10 ms
Features:
Sealed - Fully
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C