Picker Components PC792E-1C-C-12C-RN-X
Part No.:
PC792E-1C-C-12C-RN-X
Datasheet:
PC792E-1C-C-12C-RN-X.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 50A 12V
Shipping
PC792E-1C-C-12C-RN-X Specifications
Packaging:
Box
Coil Current:
150.9 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
7.8 VDC
Must Release Voltage:
1.8 VDC
Release Time:
5 ms
Features:
Resistor
Mounting Type:
Socketable
Termination Style:
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C