Picker Components PC792C-1C-C1-12C-RN-X
Part No.:
PC792C-1C-C1-12C-RN-X
Manufacturer:
Picker Components
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
PC792C-1C-C1-12C-RN-X.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 50A 12V
Shipping
PC792C-1C-C1-12C-RN-X Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Picker Components
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
168 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
7.8 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Operate Time:
7 ms
Release Time:
2 ms
Features:
Resistor, Sealed - Fully
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C