Picker Components PC792A-1C-C3-12S-N-X
Part No.:
PC792A-1C-C3-12S-N-X
Datasheet:
PC792A-1C-C3-12S-N-X.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
Shipping
PC792A-1C-C3-12S-N-X Specifications
Packaging:
Bag
Coil Current:
133.3 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
40 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
7.8 VDC
Must Release Voltage:
1.8 VDC
Release Time:
2 ms
Features:
Sealed - Fully
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C