Picker Components PC792A-1C-C-24C-N-X
Part No.:
PC792A-1C-C-24C-N-X
Datasheet:
PC792A-1C-C-24C-N-X.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 24V
Shipping
PC792A-1C-C-24C-N-X Specifications
Packaging:
Box
Coil Current:
66.7 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
15.6 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Release Time:
2 ms
Features:
Mounting Type:
Socketable
Termination Style:
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C