Picker Components PC785-1C-12S-D-X
Part No.:
PC785-1C-12S-D-X
Datasheet:
PC785-1C-12S-D-X.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 35A 12V
Shipping
PC785-1C-12S-D-X Specifications
Packaging:
Tube
Coil Current:
110 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
7.2 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Operate Time:
5 ms
Release Time:
2 ms
Features:
Diode, Sealed - Fully
Mounting Type:
Socketable
Termination Style:
Plug In
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C