Picker Components PC784-1C-12S-X
Part No.:
PC784-1C-12S-X
Datasheet:
PC784-1C-12S-X.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 35A 12V
Shipping
PC784-1C-12S-X Specifications
Packaging:
Tube
Coil Current:
125 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
40 A
Switching Voltage:
28VDC - Max
Must Operate Voltage:
7.2 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Operate Time:
10 ms
Release Time:
10 ms
Features:
Sealed - Fully
Mounting Type:
Socketable
Termination Style:
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Operating Temperature:
-25°C ~ 125°C