Picker Components PC782-1C-12S-R-X
Part No.:
PC782-1C-12S-R-X
Manufacturer:
Picker Components
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
PC782-1C-12S-R-X.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 30A 12V
Shipping
PC782-1C-12S-R-X Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Picker Components
Series:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
143 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
30 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
8.4 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Operate Time:
10 ms
Release Time:
7 ms
Features:
Resistor, Sealed - Fully
Mounting Type:
Socketable
Termination Style:
Plug In, Quick Connect - Multiple Sizes
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C