Picker Components PC776-1X-24S-D-X
Part No.:
PC776-1X-24S-D-X
Datasheet:
PC776-1X-24S-D-X.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 130A 24V
Shipping
PC776-1X-24S-D-X Specifications
Coil Current:
170.2 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Rating (Current):
130 A
Switching Voltage:
40VDC - Max
Must Operate Voltage:
14.4 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Features:
Diode, Sealed - Fully
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C