Picker Components PC776-1X-12S-R-X
Part No.:
PC776-1X-12S-R-X
Datasheet:
PC776-1X-12S-R-X.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 130A 12V
Shipping
PC776-1X-12S-R-X Specifications
Coil Current:
324.3 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Rating (Current):
130 A
Switching Voltage:
40VDC - Max
Must Operate Voltage:
7.2 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Features:
Resistor, Sealed - Fully
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C