Picker Components PC776-1X-12C-X
Part No.:
PC776-1X-12C-X
Manufacturer:
Picker Components
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
PC776-1X-12C-X.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 130A 12V
Shipping
PC776-1X-12C-X Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Picker Components
Series:
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
324.3 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
130 A
Switching Voltage:
40VDC - Max
Must Operate Voltage:
7.2 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Operate Time:
10 ms
Release Time:
10 ms
Features:
IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C