Picker Components PC775-1A-24C-D2-X
Part No.:
PC775-1A-24C-D2-X
Manufacturer:
Picker Components
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
PC775-1A-24C-D2-X.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 37A 24V
Shipping
PC775-1A-24C-D2-X Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Picker Components
Series:
PC775
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
120 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
75 A
Switching Voltage:
32VDC - Max
Must Operate Voltage:
15.6 VDC
Must Release Voltage:
4.8 VDC
Operate Time:
7 ms
Release Time:
5 ms
Features:
Diode
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C