ZEUS Battery Products PC75-12NB
Part No.:
PC75-12NB
Manufacturer:
ZEUS Battery Products
Category:
Batteries Rechargeable (Secondary)
Package:
Datasheet:
PC75-12NB.pdf
Description:
BATTERY LEAD ACID 12V 75AH 12V
Shipping
PC75-12NB Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ZEUS Battery Products
Series:
Packaging:
Case
Product Status:
Active
Battery Chemistry:
Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
Battery Cell Size:
12V
Voltage - Rated:
12 V
Capacity:
75Ah
Size / Dimension:
10.24" L x 6.69" W x 7.95" H (260.0mm x 170.0mm x 202.0mm)