Picker Components PC537-1C-12H-X
Part No.:
PC537-1C-12H-X
Manufacturer:
Picker Components
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
PC537-1C-12H-X.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 30A 12V
Shipping
PC537-1C-12H-X Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Picker Components
Series:
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
47.2 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
Switching Voltage:
28VDC - Max
Must Operate Voltage:
6.9 VDC
Must Release Voltage:
1.5 VDC
Operate Time:
4 ms
Release Time:
1.5 ms
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C