Vishay Dale PC-302R000KE66BKT
Part No.:
PC-302R000KE66BKT
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Radial, Rectangular Case
Datasheet:
PC-302R000KE66BKT.pdf
Description:
RES CHAS MNT 2 OHM 10%
Shipping
PC-302R000KE66BKT Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
PC
Package/Case:
Radial, Rectangular Case
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Resistance:
2 Ohms
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
30W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±300ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 275°C
Features:
Flame Proof, Safety
Coating, Housing Type:
Ceramic
Mounting Feature:
Brackets
Size / Dimension:
2.953" L x 0.748" W (75.00mm x 19.00mm)
Height - Seated (Max):
0.748" (19.00mm)
Lead Style:
Quick Connects, 0.250" (6.35mm)