ZEUS Battery Products PC22-12NB
Part No.:
PC22-12NB
Manufacturer:
ZEUS Battery Products
Category:
Batteries Rechargeable (Secondary)
Package:
Datasheet:
PC22-12NB.pdf
Description:
BATTERY LEAD ACID 12V 22AH
Shipping
PC22-12NB Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ZEUS Battery Products
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Battery Chemistry:
Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
Battery Cell Size:
Voltage - Rated:
12 V
Capacity:
22Ah
Size / Dimension:
7.13" L x 3.03" W x 6.57" H (181.0mm x 77.0mm x 167.0mm)